دستگاه های آزمایشگاهی

اکسیژن درمانی چیست و چه انواعی دارد؟

اکسیژن درمانی چیست و چه انواعی دارد؟ | لیان آزمای بهار

اکسیژن درمانی یک روش درمانی است که به کمک آن، اکسیژن به بیماران تزریق می‌شود تا سطح اکسیژن خون آن‌ها بالاتر رود و به بهبود تنفس کمک کند. این روش در درمان بسیاری از بیماری‌ها مانند بیماری‌های ریوی، نارسایی قلبی، سوختگی و زخم‌های مزمن مفید است. هدف اصلی در این مطلب پاسخ به سؤال اکسیژن درمانی چیست ، است و این که شما را با تمام انواع و البته روش انجام آن آشنا کنیم. اکسیژن‌تراپی یکی از روش‌های درمانی بسیار مؤثر است که این روزها باتوجه‌به موفقیت‌های زیادش، بسیار موردتوجه قرار گرفته است.

در ادامه این مطلب علاوه بر پاسخ به سؤال اکسیژن درمانی چیست، به موضوعاتی مانند مزایا و معایب این روش هم خواهیم پرداخت.

اکسیژن‌تراپی چیست؟

اکسیژن ‌درمانی یا اکسیژن‌تراپی یک روش درمانی است که در آن اکسیژن از طریق تنفس، وارد بدن می‌شود. در این روش، فشار اکسیژن هوا، به کمک دستگاه‌های خاص، افزایش می‌یابد تا اکسیژن به‌صورت مستقیم و به مقدار بیشتری به خون و اعضای بدن وارد شود.

اکسیژن‌تراپی به عنوان یک روش درمانی مورد استفاده در بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات سلامتی استفاده می‌شود. این روش درمانی در برخی از بیماری‌های ریوی، بیماری‌های قلبی، سرطان و برخی بیماری‌های مزمن مانند: بیماری‌های دیابتی و MS موثر است.

با افزایش فشار اکسیژن در بدن، میزان اکسیژن موجود در خون افزایش می‌یابد که سبب بهبود در رفع عوارض برخی بیماری‌ها، افزایش سطح انرژی و بهبود در کیفیت خواب منجر می‌شود. همچنین، اکسیژن‌تراپی به‌عنوان یک روش آرامش‌بخش نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

درصورتی‌که به دنبال روشی برای بهبود کیفیت زندگی خود هستید، اکسیژن‌تراپی می‌تواند یک گزینه مؤثر برای شما باشد. بااین‌حال، قبل از استفاده از این روش درمانی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بتواند به شما راهنمایی کند که آیا این روش مناسب شماست یا خیر!

در چه شرایطی از اکسیژن‌تراپی استفاده می‌شود؟

همان‌طور که اشاره کردیم، اکسیژن درمانی عموماً زمان‌هایی استفاده می‌شود که میزان اکسیژن خون پایین باشد. حال سؤال اینجاست که چگونه باید متوجه این مشکل شوید؟

در چه شرایطی از اکسیژن‌تراپی استفاده می‌شود؟ | لیان آزمای بهار

برای این منظور توصیه می‌کنیم که حتماً مطلب « علائم پایین بودن اکسیژن خون » را مطالعه کنید. فارغ از این موضوع، اکسیژن‌تراپی در شرایط دیگری هم ممکن است کارآمد باشد که در ادامه مطلب به آن‌ها خواهیم پرداخت:

مطابق با درخواست شما، در ادامه به توضیح بیشتر در مورد کارایی اکسیژن درمانی در برخی از بیماری‌های تنفسی می‌پردازیم:

1. آسم

آسم یکی از شایع‌ترین بیماری‌های تنفسی است که با علائمی مانند: تنگی نفس، سرفه، خلط و درد قفسه سینه همراه است. در صورت بروز حملات شدید آسم و کاهش سطح اکسیژن خون بیماران، اکسیژن درمانی می‌تواند به بهبود تنفس و کاهش علائم آسم کمک کند. با افزایش سطح اکسیژن خون، بافت‌های بدن بیشترین میزان اکسیژن را دریافت می‌کنند که باعث بهبود تنفس و کاهش علائم می‌شود.

2. ذات‌الریه

ذات‌الریه یک بیماری تنفسی مزمن است که با علائمی مانند: سختی در تنفس، تنگی نفس و سرفه همراه است. در بیمارانی که دچار ذات‌الریه هستند و سطح اکسیژن خون آن‌ها پایین است، اکسیژن درمانی می‌تواند به بهبود شرایط و کمتر کردن علائم این بیماری کمک کند. در این بیماران، با افزایش سطح اکسیژن خون، پالس اکسیژن بیشتر می‌شود و تنفس آسان‌تر خواهد شد.

3. آپنه خواب

آپنه خواب یک بیماری تنفسی است که با توقف تنفس در طول خواب همراه است. در بیمارانی که دچار آپنه خواب هستند و سطح اکسیژن خون آن‌ها کاهش می‌یابد، اکسیژن درمانی می‌تواند به بهبود تنفس در طول شب و بهبود کیفیت خواب کمک کند. با افزایش سطح اکسیژن خون، تنفس بهتر می‌شود و بیماران خواب بهتری دارند.

4. بیماری ریه

بیماری‌های ریه مانند: بیماری‌های التهاب ریه یا سرطان ریه با علائمی مانند: سختی در تنفس، سرفه و تنگی نفس همراه هستند. اکسیژن درمانی می‌تواند در بیمارانی که دچار این بیماری‌ها هستند و سطح اکسیژن خون آن‌ها پایین است، به کاهش علائم این بیماری‌ها و بهبود تنفس کمک کند. با افزایش سطح اکسیژن خون، بافت‌های بدن بیشترین میزان اکسیژن را دریافت می‌کنند که باعث بهبود تنفس و کاهش علائم می‌شود.

بیماری ریه | لیان آزمای بهار

5. نارسایی قلبی

نارسایی قلبی یک بیماری قلبی است که با علائمی مانند: سختی در تنفس، خستگی و تورم در پاها و ساق پا همراه است. در بیمارانی که دچار نارسایی قلبی هستند، اکسیژن درمانی تا حد زیادی به کنترل علائم بیماری کمک کند. با افزایش سطح اکسیژن خون، بافت‌های بدن بیشترین میزان اکسیژن را دریافت می‌کنند که باعث بهبود تنفس و کاهش علائم می‌شود.

6. فیبروز کیستیک

فیبروز کیستیک یک بیماری ژنتیکی است که با علائمی مانند: سختی در تنفس، تنگی نفس و سرفه همراه است. در بیمارانی که دچار فیبروز کیستیک هستند و مشکلات تنفسی دارند، اکسیژن درمانی می‌تواند کمک زیادی به بهبود شرایط کند.

7. آسیب‌دیدگی دستگاه تنفسی

آسیب‌دیدگی دستگاه تنفسی مانند: آسیب‌دیدگی ریه و سینه با علائمی مانند: سختی در تنفس، تنگی نفس و سرفه همراه است. در بیمارانی که به علت آسیب‌دیدگی دستگاه تنفسی، تنفس برایشان دشوار است و سطح اکسیژن خونشان کاهش یافته، اکسیژن درمانی می‌تواند به بهبود تنفس کمک کند.

مزایای اکسیژن‌تراپی

اکسیژن‌تراپی برای درمان بسیاری از مشکلات سلامتی مفید است و برخی از مزایای آن عبارتند از:

 • بهبود عملکرد ریوی: اکسیژن‌تراپی بهبود عملکرد ریوی را افزایش می‌دهد و باعث می‌شود که ریه‌ها بیشترین مقدار اکسیژن ممکن را دریافت کنند.
 • کاهش خطر عوارض جانبی: اکسیژن‌تراپی می‌تواند خطر بروز عوارض جانبی کمبود اکسیژن در خون مانند: سکته قلبی و سکته مغزی را کاهش دهد.
 • افزایش سطح انرژی: اکسیژن‌تراپی می‌تواند باعث بهبود سطح انرژی و کاهش خستگی شود.
 • درمان بیماری‌های ریوی: اکسیژن‌تراپی برای درمان بیماری‌های ریوی مانند: COPD  و آسم مفید است.
 • بهبود عملکرد قلبی: اکسیژن‌تراپی می‌تواند عملکرد قلب بهبود داده و شما را از خطر ابتلا به بیماری‌های خطرناک قلبی در امان نگه دارد.
 • بهبود عملکرد مغزی: اکسیژن‌تراپی می‌تواند بهبود عملکرد مغزی را افزایش داده و باعث بهبود علائم بیماری‌های مغزی مانند: سکته مغزی شود.
 • بهبود کیفیت زندگی: افزایش میزان اکسیژن در بدن می‌تواند باعث بهبود کیفیت زندگی شود؛ چرا که افزایش تعداد سلول‌های خونی که با اکسیژن ترکیب شده‌اند، می‌تواند بازدهی و انرژی شما را تا حد زیادی افزایش دهد.

اگر دوست دارید در مورد میزان اکسیژن موجود در خون بدانید، توصیه می‌کنیم از دستگاه پالس اکسی متر استفاده کنید که یک دستگاه غیرتهاجمی برای اندازه‌گیری میزان سلول‌های خونی ترکیب شده با اکسیژن در بدن است. در مطلب « پالس اکسی متر چیست » در مورد این دستگاه به طور کامل توضیح داده‌ایم و خواندنش می‌تواند اطلاعات خوبی در اختیارتان قرار دهد.

معایب اکسیژن‌تراپی

اکسیژن‌تراپی روشی مؤثر برای درمان بیماری‌های مرتبط با تنفس است، اما از طرفی ممکن است.

معایب اکسیژن‌تراپی | لیان آزمای بهار

برخی از معایب را به همراه داشته باشد که عبارت‌اند از:

 • خطر عفونت: استفاده از ماسک‌های اکسیژن و دستگاه‌های تزریق اکسیژن می‌تواند خطر عفونت ریوی را افزایش دهد.
 • افزایش راندمان قلبی: استفاده بیش از حد از اکسیژن می‌تواند باعث افزایش راندمان قلبی شود که ممکن است برای برخی افراد خطرناک باشد. این موضوع بیش‌تر برای افرادی که مشکلی قلبی دارند، ایجاد می‌شود.
 • خشکی بینی و حلق: استفاده از ماسک‌های اکسیژن ممکن است در برخی از افراد باعث خشک‌شدن بینی و حلق شود که ممکن است باعث عدم راحتی شود.
 • هزینه‌های مالی: دستگاه‌های تزریق اکسیژن و ماسک‌های اکسیژن هزینه‌هایی برای خرید و نگهداری دارند و ممکن است برای برخی افراد سخت باشد.
 • مسمومیت اکسیژن: مصرف زیاد اکسیژن ممکن است باعث مسمومیت اکسیژن شود که می‌تواند خطرات زیادی را برای فرد ایجاد کند.

اگر شما نگران هر یک از معایب احتمالی اکسیژن‌تراپی هستید، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بتواند به شما راهنمایی کند که آیا این روش درمانی برای شما مناسب است یا خیر! پزشکان با استفاده از دستگاه‌های آزمایشگاهی سطح اکسیژن خون شما اندازه می‌گیرند و روش‌های متناسبی را در صورت نیاز پیشنهاد خواهند داد.

اکسیژن‌تراپی به چه کسانی توصیه می‌شود و برای چه کسانی مناسب نیست؟

در ادامه پاسخ به سؤال اکسیژن درمانی چیست، می‌خواهیم بررسی کنیم که این روش برای چه کسانی خوب و برای چه کسانی نامناسب است!

اکسیژن‌تراپی به چه کسانی توصیه می‌شود و برای چه کسانی مناسب نیست؟ | لیان آزمای بهار

اکسیژن‌تراپی به‌عنوان یک روش درمانی برای بسیاری از مشکلات تنفسی، مانند: بیماری‌های ریوی و قلبی، مفید است. افرادی که از بیماری‌هایی مانند: COPD، آسم، بیماری‌های عروقی قلبی، نارسایی قلبی و مشکلات تنفسی دیگر رنج می‌برند، می‌توانند از اکسیژن‌تراپی بهره ببرند.

بااین‌حال، اکسیژن‌تراپی برای همه افراد مناسب نیست. به‌طورکلی، افرادی که مشکلات تنفسی ندارند و سطح اکسیژن خونشان در محدوده طبیعی قرار دارد، نباید از اکسیژن‌تراپی استفاده کنند. همچنین، برخی افراد با برخی از شرایط پزشکی، مانند: بیماری‌های آنمی، ممکن است به علت افزایش خطر مشکلات احتمالی از اکسیژن‌تراپی خودداری کنند.

به‌هرحال تشخیص و درمان بیماری‌های مرتبط با تنفس بسیار حائز اهمیت است و بهتر است برای تعیین اینکه آیا اکسیژن‌تراپی برای شما مناسب است یا خیر، با پزشک خود مشورت کنید.

انواع اکسیژن درمانی چیست ؟

انواع اکسیژن‌تراپی به شکل‌های مختلفی و با استفاده از دستگاه‌های مختلف انجام می‌شوند.

انواع اکسیژن‌تراپی | لیان آزمای بهار

برخی از انواع رایج اکسیژن‌تراپی عبارتند از:

1. دستگاه تزریق اکسیژن

این دستگاه از یک مخزن اکسیژن و یک لوله استفاده می‌کند که اکسیژن به بیمار برسد. این روش برای تزریق اکسیژن به بیمار در خانه یا در بیمارستان استفاده می‌شود. در بیمارستان‌ها عموماً پیش از استفاده از این روش، سطح اکسیژن خون با استفاده از پالس اکسیمتر بیمارستانی اندازه می‌گیرند. قیمت پالس اکسیمتر بیمارستانی به نسبت انواع معمولی این دستگاه بیش‌تر است، اما دقت بالاتری هم دارد.

2. ماسک اکسیژن

یکی دیگر از انواع اکسیژن درمانی، استفاده از ماسک اکسیژن است. در این روش یک ماسک اکسیژن برای تزریق اکسیژن به بیمار استفاده می‌شود. این روش به طور معمول برای درمان بیمارانی که نیاز به سطح بالایی از اکسیژن دارند، مانند بیمارانی که در بیمارستان بستری هستند، استفاده می‌شود.

3. دستگاه تنفسی

دستگاه تنفسی برای تزریق اکسیژن به‌صورت خودکار به بیمار استفاده می‌شود. این روش برای درمان بیماری‌هایی مانند: نارسایی قلبی و مشکلات تنفسی دیگر مفید است. مزیت استفاده از این روش، در خودکار بودن فرایند رساندن اکسیژن است.

4. اکسیژن‌تراپی هایپرباریک

در این روش، بیمار در یک محیط با فشار بالاتر از فشار هوای معمولی قرار می‌گیرد و اکسیژن به‌صورت تزریقی یا تنفسی به بیمار تزریق می‌شود. این روش برای درمان بیماری‌هایی مانند: سوختگی، زخم‌های مزمن و بیماری‌هایی که نیاز به سطح بالایی از اکسیژن دارند، استفاده می‌شود.

پروسه اکسیژن‌تراپی چگونه انجام می‌شود؟

حالا که به‌راحتی می‌توانید سؤال اکسیژن درمانی چیست را پاسخ دهید، زمان آن رسیده که بررسی کنیم این پروسه چگونه انجام می‌شود.

پروسه اکسیژن‌تراپی چگونه انجام می‌شود؟ | لیان آزمای بهار

پروسه اکسیژن‌تراپی به شکل‌های مختلفی انجام می‌شود، اما در کل، این پروسه شامل: تزریق اکسیژن به بیمار است تا سطح اکسیژن خون بالاتر رود و به بیمار کمک کند تا بهتر تنفس کند. در ادامه، فرایند انجام اکسیژن‌تراپی با استفاده از دستگاه تزریق اکسیژن توضیح داده می‌شود:

 1. مخزن اکسیژن را از طریق لوله به دستگاه تزریق اکسیژن متصل کنید.
 2. دستگاه تزریق اکسیژن را روشن کنید.
 3. ماسک یا کانول تزریق اکسیژن را به دستگاه متصل کنید.
 4. ماسک را بر روی صورت بیمار قرار دهید یا کانول را به بینی بیمار وصل کنید.
 5. فشار اکسیژن را تنظیم کنید تا سطح اکسیژن بیمار به حد مناسبی افزایش یابد. این کار توسط پزشک یا پرستار انجام می‌شود.
 6. در صورت استفاده از ماسک، مطمئن شوید که ماسک به‌درستی بر روی صورت بیمار نصب شده و هوا از هیچ جایی نمی‌تواند داخل ماسک نفوذ کند.
 7. بیمار را به مدت مشخصی با اکسیژن تزریق شده تنفس دهید. مدت زمانی که باید بیمار با اکسیژن تنفس کند، بستگی به شرایط بیماری و نیاز او به اکسیژن دارد و توسط پزشک تعیین می‌شود.
 8. بعد از پایان جلسه اکسیژن‌تراپی، دستگاه را خاموش کنید و ماسک یا کانول را از بیمار جدا کنید.

در کل، پروسه اکسیژن‌تراپی برای هر بیمار و شرایط مختلف ممکن است متفاوت باشد و بهتر است با پزشک خود در مورد جزئیات این پروسه مشورت کنید.

به نظر شما اکسیژن‌تراپی چقدر مؤثر است؟

اکسیژن‌تراپی یک روش درمانی مؤثر است که در درمان بسیاری از بیماری‌ها و مشکلات تنفسی مفید خواهد بود. با استفاده از این روش، سطح اکسیژن خون بیماران به حد مطلوبی افزایش می‌یابد و بهبود تنفس آن‌ها را تسریع می‌کند.

انواع اکسیژن‌تراپی و دستگاه‌های مختلفی برای انجام آن وجود دارد که هر کدام برای درمان بیماری‌های خاصی مورداستفاده قرار می‌گیرند. همچنین، استفاده از اکسیژن‌تراپی در خانه بیماران نیز امکان‌پذیر است و این روش در درمان بسیاری از بیماری‌های مزمن و یا بیماران مسن، مفید است.

با سوال اکسیژن درمانی چیست آشنا شدید؛ بااین‌حال، برای استفاده از این روش درمانی نیز نکاتی وجود دارد که باید رعایت شود. همچنین، باتوجه‌به مزایا و معایب این روش، باید با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین روش درمانی برای شرایط خودتان را انتخاب کنید.

مطالب مرتبط

یک نظر در “اکسیژن درمانی چیست و چه انواعی دارد؟

 1. Morteza soleymannejad گفت:

  مفید بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *